Adobe Photoshop Nedir? Adobe Photoshop CC Araç Çubuğu Öğeleri Nelerdir?

·        ADOBE PHOTOSHOP NEDİR?

·        Photoshop, Adobe firması tarafından hizmete sunulan bir görüntü düzenleme programıdır. Program, oldukça başarılı ve profesyoneldir. Yerine getirdiği görevlerine bakacak olursak; web tasarımı, logo tasarımı, grafik tasarım, fotoğraf editleme ve daha oldukça fazla özellikleri bünyesinde barındırır. Adobe'un bütün programları son derece kaliteli olup, ilgili kulvara ait profesyonelce işler çıkarmaya imkan tanır.


·        ARAÇ ÇUBUĞU NEDİR VE NE İŞE YARAR?

·        Araç çubukları programın sol tarafında yer alır ve çalışmamız üzerinde işlem yapabilmemizi sağlar. Bütün işlemlerimizi bu araçlar sayesinde yaparız. Bu araçları mouse ile seçebileceğimiz gibi kendilerine ait harf kısa yolları ile de seçebiliriz. Örneğin: "V" harfine basınca "Taşıma Aracı" seçilir ve bu araç ile işlem yaparız. Hangi araç seçili ile, tasarım ekranımızda onun ile işlem yaparız. Silaha takılan mermi gibi düşünelim, şarjörde hangi mermi varsa o atılır. Bu araçlar aşağıdaki gibidir.1.     Move(V): Çalışma alanımızdaki seçtiğimiz herhangi bir öğeyi hareket ettirmemizi, taşımamızı sağlar. Bu araç altında yer alan bir diğer özellik ile "Art Board Tool"'dur. Bu özellik de "V" harfi ile seçilir. Bu araç ile bir çalışma sayfasının(canvas) yanına başka sayfalarda açabiliriz. Tek dosya, tek çalışma pencesi lakin birden fazla sayfa oluşmaktadır.

2.     Rectangular Marquee Tool(M): Dikdörtgen ve oval şekilde işaretleme yapar. Gerek oval gerekse de dikdörtgen şekillerinde çizim yaparken, çizimimizin düzgün olması için tıpkı "Adobe XD" programında olduğu gibi "SHIFT" tuşuna basılı tutulur. Yine aynı başlık altında içerisinde "Tek Satır İşaretleme" ve "Tek Sütun İşaretleme" aracıda mevcuttur. Bu araç, yatay ve diker olarak işaretleme yapar.

3.     Lasso Tool(L): Türkçe ismi ile "Kement Aracı" olarak telaffuz edilmektedir. Belirli bir geometrik cisim şeklinde değil de, serbest olarak seçim yapmamıza imkan verir. Daha sonra bu seçilmiş alan silinebilir, boyanabilir vs. Bu menü içerisinde üç adet farklı özelliklerde araç bulunmaktadır. Bunlar; Lasso Tool(L); serbest seçim yapar, Polygonal Lasso Tool; serbest düz çizgi şeklinde seçimler yapar, Magnetic Lasso Tool; serbest düzenleme noktası bırakarak seçim yapar. Çalışma esnasında bu noktalar yardımı ile çizim revize edilebilir.

4.     Object Selection Tool(W): Türkçe ismi ile "Hızlı Seçim Aracı" olarak  telaffuz edilir. Çalışma sayfamızda işaretlenen alanda ki nesneyi tespit eder ve kenarları uğraştırmadan tek tıklama ile seçili hale getirir. Kullanım alanına örnek vermek gerekirse bir fotoğrafın arka planını temizlediğimizi varsayalım. Bu işlem "Kalem Aracı" ile yapılmak istenirse, fotoğrafına göre değişmek ile birlikte oldukça uzun sürebilir. Bu yöntem en kolay ve en kısa yoldur. Aynı araç başlığı altında "Quick Selection Tool" ve "Magic Wand Tool" isimlerinde araçlar da mevcuttur. Bu araçlar da tıpkı "Object Selection Tool" gibi kolayca istediğimiz alanda seçim yapmamıza imkan tanımaktadır.

5.     Crop Tool(C): Türkç ismi ile "Kesme Aracı" olarak telaffuz edilir. Bu araç ile birlikte seçili olan bir çalışma sayfamızı daraltma veyahut genişletme şeklinde tekrardan revize edebiliriz. Böylelikle sayfada ya da çalışmamızda(örneğin bir fotoğraf) istemediğimiz yerleri kesmiş oluruz. Aynı araç başlığı altında Perpective Crop Tool; fotoğrafın perspektifini(açısını) değiştirip keser, Slice Tool; daha çok web tasarımı için işaretleme/belirtme yapar, Slice Select Tool; Slice Tool kullanılarak işaretlenen alanları temizlemek için kullanılır.

6.     Frame Tool(K): Türkçe ismi ile "Kare Aracı" olarak telaffuz edilir. Kullanım olarak Balsamiq Mockup'da ki fotoğraf eklemek için kullandığımız kare alanlar gibi düşünebiliriz. İstediğimiz ölçe kare ya da oval bir işaretleme yaparız ve program tarafından fotoğrafımız hangi ölçüde olursa olsun bu alan içerisinde sığdırılır.

7.     Eyedropper Tool(I): Türkçe ismi ile "Damlalık Aracı" olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma alanımızda yer alan herhangi bir öğeden renk örneği almamızı sağlar. Daha sonra arzu edersek bu almış olduğumuz örneğimizi başka çalışmamızda kullabiliriz. Aynı araç başlığı altında 3D Material Eyedropper Tool; 3 boyutlu nesneden renk örneği alır, Color Simpler Tool; çalışma üzerinden 10 taneye kadar renk örneği alır, Ruler Tool; cetvel aracıdır, çalışmamızı ölçmemizi sağlar, Note Tool; daha sonradan bakmamız gereken, hatırlamamız gereken bilgileri tıpkı bir PDF dosyasına not eklermiş gibi not eklememizi sağlar, Count Tool; çalışmamız üzerinde belirtmek istediğimiz alanları bir nokta ve bir sayı ekleyerek dikkat çekilmesini sağlar.

8.     Spot Healing Brush Tool(J): Türkçe ismi ile "Nokta Düzeltme Fırçası Aracı" olarak telaffuz edilmektedir. Temel işlevi fotoğraf üzerinde istenmeyen lekeleri, noktaları temizlemektir. Tıpkı SnapSeed programında ki gibi çalışmamız üzerinde yer alan istenmeyen noktaları, istenen/güzel noktayı baz alıp onarmamızı sağlar. Aynı araç başlığı altında işe yarar bir diğer araç, Red Eye Tool; bazen fotoğraflarda insan veyahut hayvanların gözleri kırmızı renkte çıkabilmektedir. Bu araç ile birlikte bu problemi giderebiliriz.

9.     Brush Tool(B): Tıpkı resim dersinde kullandığımız fırçanın aynısıdır. İlgili çalışma alanında seçilen renkte boya yapmamızı sağlar. Aynı araç başlığı altında bir de kalem aracı vardır. Bu da kalem ile yazı yazmamızı sağlar.

10.  Clone Stemp Tool(S): Türkçe olarak "Klonlama Damga Aracı" olarak ifade edilen bu araç, görünün başka bir yerinden almış olduğu numune/donör ile başka bir kısmını boyar. Aracı kullanırken kopyalamak istediğimiz renk/alan üzerinde iken "ALT" tuşuna basılı tutarak bir kere tıklanır. Artık ilgili alan kopyalanmıştır ve istenilen alana uygulanabilir.

11.  History Brush Tool(Y): Bir görüntünün bölümlerini önceki bir duruma geri yükler.

12.  Eraser Tool(E): Silgi aracıdır, ilgili çalışma alanı üzerinde kullanıldığında alan silinir.

13.  Paint Bucket Tool(G): İlgili çalışma alanında hedef rengini, "Ön Plan Rengi" kısmında belirlenmiş olan renge çevirir. İlgili ön plan renk ayarı programın sol tarafındaki ayar kısmından yapılmatadır(aşağıda ekran görüntüsünde belirtilen alanda - siyah renk).

14.  Blur Tool: Üzerinde çalışılan resmi bulanıklaştırır. Aynı araç başlığı altında "Keskinleştirme Aracı" da mevcuttur. Bununla da fotoğraf keskinleştirilir(netleştirilir).

15.  Dodge Tool(O): Seçili alanda yer alan bir görüntüdeki alanların rengini açıklaştırır. Aynı araç başlığı altında "Yakalama Aracı" da mevcuttur. Bu da işlemin tam tersi olarak fotoğrafı soluklaştırır/koyulaştırır.

16.  Pen Tool(P): Serbest olarak şekiller çizmemize ve seçimler yapmamıza olanak tanır. Daha sonra bu çizimlerimizi bir şekile dönüştürebiliriz.

17.  Horizontal Type Tool(T): Yatay bir şekilde yazı yazar. Aynı araç başlığı altında "Dikey Metin Aracı" da vardır. Bu da tam tersi dikey olarak yazı yazar.

18.  Path Selection Tool(A): Tıpkı "Taşıma Aracı(V)" gibi seçili bir öğenin tamamını seçerek taşır. Aynı araç başlığı altında "Doğrudan Seçim Aracı" da mevcuttur. Bu araç da şekilin herhangi bir kenarından tutup değişim yapmamıza, şekli değiştirmemize imkan tanır.

19.  Rectangle Tool(U): Dikdörtgen ve diğer geometrik şekilleri çizmemizi sağlar.

20.  Hand Tool(H): Çalışma alanımızı sağ, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirmemizi sağlar. Bunun için ister klavyemizden "H" tuşunu ister "SPACE" tuşunu istersek de faremiz yardımı ile sol tarafta ki araçlar menüsünden el işaretini seçmemiz yeterlidir.

21.  Zoom Tool(Z): Çalışma alanına yakınlaştırır ya da uzaklaştırır. Aracı kullanmamız için klavyeden "Z" harfine basmamız yeterlidir. Daha sonra faremiz ile sol tıklayıp yakınlaştırır, "ALT" tuşuna basarak tekrar sol tıklayarak da uzaklaştırabiliriz.

22.  Edit Toolbar: Kullanmakta olduğumuz "Araç Çubuğu"nu düzenlememizi sağlar. Bu ayar ile listeden araç çıkarabilir ya da araç ekleyebiliriz.

23.  Set Foreground Color: Çalışma alanındaki ön plan rengini değiştirir. Örneğin: Yazılmış olan yazının rengini değiştirmek.

24.  Set Background Color: Çalışma alanının arkaplan rengini değiştirir. Örneğin: Web sitesinin arkaplan rengini değiştirmek.

25.  Hızlı Maske Modunda Düzenle(Q): "Brush Tool(B)" kullanılarak ilgili nesnenin çizilip, daha sonra da seçilmesini sağlar.

26.  Ekran Modunu Değiştir(F): Çalışma alanına ait görüntüleme şekli değiştirilir. Toplamda 3 farklı görüntüleme modu mevcuttur.Adobe Photoshop Nedir? Photoshop CC Araç Çubuğu Öğeleri Nelerdir?” yazısı bu kadardı, sorularınızı site üzerinden ya da sosyal medya yolu ile iletebilirsiniz. Teşekkür ederim. 😊Yorumlar

En Çok Okunanlar

How To Fix Microsoft Visual Studio Code Unins000.exe Error?

Windows İşletim Sisteminde Versiyon ile Sürüm Arasındaki Fark Nedir?

Windows’da Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?