Microsoft SQL Server "Saving Changes Is Not Permitted" Hatasının Çözümü

   • PROBLEMİN TANIMI

  • MS SQL'de, veri tabanımız içerisinde oluşturup kayıt ettiğimiz tablomuza tekrardan bir veri eklemek istediğimizde "Saving Changes Is Not Permitted. The changes you have made require the following tables to be dropped and re-created. You have  either made changes to a table that can't be re-created or  enabled the option Prevent saving changes the require the table to be re-created." şeklinde hata verip, işlemimizi gerçekleştirmemize izin vermemektedir. Bu hatanın nedeni SQL Server'ın kurulumu sonrası varsayılan/default olarak gelen koruma ayarıdır.

  • Hata aldığımız ekran. Ekranda örnek olarak oluşturulmuş tablomuza veriler girilmiş ve hemen ardından çalışmamız kaydedilmiştir. Daha sonra "Medeni Durumu" tablosundaki "nchar" veri tipinin 10 olan karakter değeri 20 olarak revize edilmiştir. Tablonun koruma ayarı açık olduğu için bizleri hata ekranı karşılamıştır. Şimdi problemin tanımı sonrası çözüm anlatımına geçebiliriz.


  • ÇÖZÜM ADIMLARI
  • Program ekranında ilk olarak "Tools" menüsü daha sonra ise "Options..." seçeneği seçilir.


  • Son olarak karşımıza gelen ekranda sol tarafta yer alan menülerden "Designers" başlığı, "Table and Database Designers" alt başlığı içerisindeki "Prevent saving changes that require table re-creation." ayarının/yazısının seçimi kaldırılıp "OK" tuşuna basılır. Artık tablomuzu problem yaşamadan dilediğimiz kadar güncelleyebileceğiz.


Microsoft SQL Server "Saving Changes Is Not Permitted" Hatasının Çözümü” yazısı bu kadardı, sorularınızı site üzerinden ya da sosyal medya yolu ile iletebilirsiniz. Teşekkür ederim. 😊

Yorumlar

En Çok Okunanlar

How To Fix Microsoft Visual Studio Code Unins000.exe Error?

Windows İşletim Sisteminde Versiyon ile Sürüm Arasındaki Fark Nedir?

Windows’da Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?