Windows İşletim Sisteminde Versiyon ile Sürüm Arasındaki Fark Nedir?·        Sürüm ile Versiyon Farklıdır
·        Sürüm ile versiyon birbirine çok benzeseler de aslında farklıdırlar. Bu farklılığa dair farkı aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.
·        Sürüm(Release)

·        Sürüm dediğimiz kavram yazılım sahibi firmanın bir işletim sistemini piyasaya sürdüğü zaman, farklı farklı özellikler ekleyerek ilgili ürününü çeşitlendirmesidir.

·        Konu gelimi örnek olarak Microsoft firmasının çıkardığı Windows 10 ürününü almak istediğimizi varsayalım. Tamam, almasına alalım da, bizim ihtiyacımız olan ve karşılanması gereken ihtiyaçlarımız nelerdir? Ve bu ihtiyaçlarımız doğrultusunda bizim hangi özelliklere sahip bir yazılıma ihtiyacımız var? Mesela bir örnek vermek gerekirse; eğer bu yazılım şirkete alınıyor ise, bu yazılımın yönetim yapısı domaine eklenebiliyor olması gerekir. Eklensin ki yönetilebilsin. Eğer biz sürümler arasındaki farklara dikkat etmeden gidip de Windows 10 Home sürümünü alırsak, bu yazılım ilgili özelliği desteklemediği için domaine katılamayacaktır. Yine aynı şekilde satın alacağımız bu yazılımı ev için satın alıyor isek bizim için Windows 10 Enterprise sürümü gereksiz olacaktır.

·        Satın alma konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da ücretleridir. Satın alınan yazılımın sunduğu özellikleri arttıkça çok tabii olarak talep edilen ücret de artmaktadır. Kullanmadığımız özellikler için neden gereksiz ücret ödeyelim? Aşağıda iki farklı versiyona ait fiyat farkını görebilirsiniz.

Örneğin: Windows 10 Pro, Windows 10 Home·        Versiyon(Version)
·        İnternetten biraz araştırma sonucunda, ilgili ürüne ait sürüm farklılıklarını ve işimize hangi sürümün yarayacağını bulduk ve satın aldık. Farklılığını anlattığımız konuda iki madde vardı, ilk madde olan sürüm konusu tamamlandı. Şimdi sıra versiyonda. Peki nedir bu versiyon dediğimiz olay? En kısa hali ile anlatmak gerekirse “Satın aldığımız işletim sistemi içinde geliştirme ve yenilikler yapılması, buna bağlı olarak da ürünün, iç isimler ile tekrar çıkarılması” şeklinde yorumlanabilir. Burada kafalarda soru işareti olarak oluşabilecek önemli olan nokta, en başta yazılımı alırken ödediğimiz ücreti, çıkın bu versiyonlar için tekrardan vermiyor olmamızdır. Özetle; aldığımız yazılım üretici firma tarafından geliştirilip bize bedelsiz olarak sunulmaktadır.

Örneğin: Windows 10 Enterprise 1607, 1703, 1709, 1803 sürümleri.


“Windows İşletim Sisteminde Versiyon ile Sürüm Arasındaki Fark Nedir?” yazısı bu kadardı, sorularınızı site üzerinden ya da sosyal medya yolu ile iletebilirsiniz. Teşekkür ederim. 😊


©

Copyright

Yorumlar

En Çok Okunanlar

How To Fix Microsoft Visual Studio Code Unins000.exe Error?

Windows’da Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?