Windows’da Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?
·        Bir Bilgisayar Neden Domaine Alınır?

·        Aslında konuya standart ev kullanıcıları için bakıldığı zaman, bilgisayarımızı domaine almak için hiçbir sebebimiz yoktur. Ama illa ki ben bilgisayarımı domaine alacağım dersek de böyle bir aksiyon almak istediğimizde, sistem tarafında yapmamız gerek oldukça fazla iş bizi beklemektedir. Ve bu işler için de standart bir bilgisayar kullanıcısının bildiği bilgilerden daha fazla bir bilgiye sahip olmamızı gerekmektedir.

·        Gelelim evlerde kullanmaya gerek olmayan bu sistemin iş yerlerinde neden kullanıldığına. Geçmişten gelen bir söze göre; “Büyük başın büyük belası olur” denmiştir. İş yerlerinde tek bir bilgisayara nazaran onlarca, yüzlerce hatta çok büyük yapılarda binlerce bilgisayarlar kullanılabilmektedir. İşte bu büyük yapılarda kullanılan bilgisayarları daha kolay yönetmek için domain yapısı kullanılır.

·        Nasıl yani? Şöyle ki; bir ev kullanıcısı düşünelim. Bu kişi yazıcı alsa CD’sini takıp kurabilir ve tüm işlem tamamlanır. Ya da aynı cihazın bozulduğunu varsayarsak, evdeki kullanıcı format atabilir. Tek bir yerde tek bir cihaz olduğu için yönetmesi, müdahale etmesi oldukça basittir. Peki ya 250 kullanıcılı(bilgisayarlı), ve birden çok noktada çalışan bir sistemi yönetmek de bu kadar basit mi? Yanıt elbette Hayır! İşte iş dünyası için geliştirilmiş olan domain sistemi ile birlikte, karmaşık olan yönetim problemleri de ortadan kalkmış oluyor. Tek bir tuş ile 100 bilgisayara yazıcı kurulumu, X kullanıcısı internete girebilsin, Y kullanıcısı şu paylaşılan klasöre erişebilsin, Z kullanıcısı oturum açamasın, herkesin internet başlangıç sayfası şu olsun gibi daha birçok ayarı bu sistemde yapabiliriz. Aslında diğer bir ifade ile bu sayılmış ve daha da sayılabilecek olan tüm bu ayarları yapabilmek için, ilk adım olarak bilgisayar domaine alınmalıdır.

·        Peki, Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?

1)     İlk olarak masaüstümüzde yer alan “Bu Bilgisayar” ikonuna sağ tıklanır, “Özellikler” seçeneği seçilir.
2)     Bu ekranda bilgisayarımıza ait ram, işlemci, işletim sistemi sürümü gibi bilgiler karşımıza çıkacaktır. Ekranın hemen sağ tarafına baktığımız vakit hemen yukarıdaki gibi bir ekran göreceğiz. Bu ekrandan “Ayarları Değiştir” seçeneği seçilir.


3)     Karşımıza gelen ekranda “Değiştir” seçeneği ile devam edilir.

4)     Son adım olarak yukarıda ki gibi bir ekran bizleri karşılayacaktır. Bu adımda bilgisayarımıza verdiğimiz isim(İsim konusunda belirli bir standart belirleyerek ilerlemekte fayda vardır. Örneğin; PC0001 serisi yazılımcılar, PC001 satışçılar, PC01 serisi muhasebe gibi. Böyle bir ayrım yapmak yönetim ve karmaşıklığı azaltmak içinde faydalı olacaktır.)ile birlikte, daha önce sistem(server) tarafında oluşturmuş olduğumuz domain ismini gireriz. Enter tuşuna bastığımızda bizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Bu bilgiler bilgisayarımıza ait bilgiler değil, domain ortamında ilgili yetkilere sahip kullanıcıya ait bilgilerdir. Bilgilerimizi girerken de domainde ki kullanıcı olduğunu aşağıdaki şekilde belirtebiliriz.

helloworld\buadminhesabi
Domain ismi\Domaindeki yetkili kullanıcı

* Bütün bu adımlardan sonra işletim sistemimiz, bilgisayarımızın bir kereliğine yeniden başlatılmasını talep edecektir. Yeniden başlatma işlemi sonrası artık bilgisayarımız domaine alınmış olup, bundan sonra domain kullanıcısı ile oturum açılır.

* Ekstra Not: Domaine alım sonrasında bile, domaine alınmadan önce var olan hesabımız ile oturum açabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey; .\hesapadi yazıp, şifremiz var ise şifremizi girmektir. Bu hesabın ismi; Yerel Hesap’tır.

Yerel hesapta oturum açmak istediğimizde hesap adından önce yazmış olduğumuz nokta işareti bilgisayarın adı yerine geçmektedir. Örneğin; bilgisayar ismimizi unuttuğumuzda bu yöntemi kullanabiliriz.

pcismi\kullanici = .\kullanici

“Windows’da Bilgisayar Domaine Nasıl Alınır?” yazısı bu kadardı, sorularınızı site üzerinden ya da sosyal medya yolu ile iletebilirsiniz. Teşekkür ederim. 😊


©

Copyright

Yorumlar

En Çok Okunanlar

How To Fix Microsoft Visual Studio Code Unins000.exe Error?

Windows İşletim Sisteminde Versiyon ile Sürüm Arasındaki Fark Nedir?